banditskatoplofikacia.dir.bg

  [BG]   EN   RU  

 
Рейтинг: 3.00
(6903)
Глог
Видео

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Лични файлове Фото Галерия

Глог 14:05
« Обратно
Вземи в gLOG
КРИЯТ ГРАБЕЖА НА ТОПЛОФИКАЦИЯ
Инж. Макарий Новев: Крият резултати от проверка за парното на Върховна прокуратура
4-5 пъти повече енергия начисляват на лирата в банята, 2-3 пъти са по-големи загубите в абонатните станции, отколкото в сметките за парно, твърди независимият експерт инж. Макарий Новев


- Г-н Новев, вие твърдите, че абонатите са ощетени от топлофикация и че последните наредба и методика за дялово разпределение не са справедливи за потребителите?
- Ежедневието на хората, които живеят в панелните блокове, е съпроводено с много нерви и неприятности, житейски и лични несправедливости - особено по отношение на сметките за телефон, ток, парно, вода... По отношение на парното са без ход... Благодарение на многогодишната ми практика от 1956 година в енергетиката и за това, че съм роден в едни високи планини в Македония, всички тези бъркотии около топлофикация, неправилно изчислени сметки, неравнопоставеност на абонатите, обхванати като с "кукувича прежда" с какво ли не - в това число с "псевдометодики и формули", засягат силно чувството ми за справедливост. Като съдебен и енергиен експерт ме поканиха и участвах в третата проверка на топлофикация, начина на формиране на сметките за парно и съответните нормативни документи. Материалите с резултатите - 40-50 страници най-страховити писания, са при зам.-министър Йордан Димов в Министерството на икономиката и енергетиката. Но досега оттам няма ни вопъл, ни стон...
- От кога е тази проверка?
- Тя започна през април и приключи през юли, предизвикана беше от Върховната административна поркуратура. Преди това имаше още две проверки - едната беше на ДКЕВР, другата на Министерството на енергетиката. Двете са отразени в интернет. Третата проверка, в която участвах, провери отново разгледаните в предишните два случая, като беше малко по-подробна по искане на Федерацията за защита на потребителите. Въпреки че не бяха изпълнени всички конкретни предложения на експертите на федерацията, нашите съдоклади към анализа на комисията бяха предадени в енергийното министерство. Безмълвието на засегнатите инстанции е достатъчно показателно... Интересно е как МИЕ ще докладва в прокуратурата нашия материал. Притеснен съм да ви дам резултатите, защото ме заплашиха, че това е класифицирана информация!?
- Добре де, какви са вашите изводи и техните - на министерството и на ДКЕВР - поне в общ план?
- Изводите, направени от предишните комисии, са почти тривиални. Вижданията на Федерацията на потребителите въз основа на последната проверка, извършена с наше участие, са следните: Загубите в абонатните станции са два-три пъти по-високи от тези, които топлофикация записва във фактурите. Те съществуват реално и деформират разходите чрез единиците на индивидуалните разпределители и енергията за сградна инсталация. Направени бяха точни измервания, които доказват по-големите загуби. По предложение на Федерацията за защита на потребителите, за да повиши доверието към "Топлофикация София", бившият директор Наско Михов разпореди да се направи мониторинг на абонатните станции в четири жилищни сгради - две многоетажни и две 6-етажни, като бяха измерени параметрите в сграда с нова и със стара АС. Може би това е една от невидимите причини за уволнението на Михов. За новите абонатни станции в сметките се посочват загуби от 400-550 квтч. Но тази цифра вероятно се отнася само за фабрично произведения блок "Абонатна станци
- Защо твърдите, че това е причина за смяната на Михов?
- Защото за цяла София това са около 10 млн. лева фира! Протоколите от проверката са у мен.
- Как да се оправи тази несправедливост?
- Почакайте, има още много други. Например начислената енергия при подгряването на водата за битовото горещо водоснабдяване (БГВ). За да се определи точно енергията, необходима за загряване на 1 куб. м вода, трябва да има водомер пред подгревателя - топлообменника, в който се подава чешмяна вода, която се подгрява от водата-топлоносител, която идва от теца. Засега 3500 абонатни станции нямат такъв водомер, но топлофикация трябва да монтира до началото на сезона. Известно е, че 1 куб. м се подгрява от 10 градуса, за колкото се приема чешмяната вода, до 55 градуса с около 52 квтч. Тогава какви са тези парадокси потребителите да получават фактури със 130-250-350 квтч на куб. м.
Ако няма водомер - топлофикация може да начисли несправедливо висока енергия за подгряване. Високите стойности могат да се получат и заради различни "трикове" на живеещите в блока, особено ако нямат и водомер за топлата вода в жилището си. При нереални отчети на консумираната топла вода може да се получат и обратните случаи - фактури с енергия за БГВ по 35 квтч на куб. м ., което си е чисто перпетомобиле."
- И какво ще посъветвате абонатите в такива случаи?
- За специалистите е ясно, че ако в сметките има енергия за подгряване на БГВ, по-голяма от 80-85 квтч на кубик при цени на нощната електроенергия 9,8 ст. за квтч, абонатът ще има сметка да затвори кранчето от топлофикация и да включи бойлер. Ще има вода с температура 60-65 градуса, няма да има никакви загуби от рециркулация на БГВ. А МИЕ и топлофикация свалиха температурата на БГВ на изхода на подгревателя от 60-65 градуса на 55 градуса, като за старите абонатни станции тя е "наслука" 55 градуса, приема се за толкова, но няма измерване. Тоест взеха 10 градуса от абонатите.
А когато една абонатна станция захранва три входа - тогава температурата на топлата вода стига до третия вход с температура 40 градуса. Защо го разрешиха?
- Намаленото подгряване какви други последствия има?
- Вместо при гореща БГВ да добавяте студена, вие черпите топлата вода директно и в по-голямо количество - трупате киловатчаси топлоенергия и деформирате основния (що годе ) измерим елемент от баланса на енергия. От общото количество киловатчаси измерени с общия топломер в абонатната станция изваждате киловатчасите за подгряване на БГВ и така се деформират и енергията за отопление на имота, разпределена по данните на индвидуалния разпределител върху радиаторите, и енергията "сградна инсталация"... Ами пълненето или поне допълването на отоплителния кръг с подгрята БГВ, която не отива по чешмите, но квтч за нея се отчитат. Ако има и други майсторски намеси - при ремонти - изпразване и пълнене на отоплителния кръг, проблемът се усложнява. За някои потребители това са "шашми и измами". Формулата за изчисление на сградната инсталация също е измислена. Водени са разговори с Техническия университет и Федерацията на енергетиците да извършим измерване, мониторинг в нова сграда - висока и ниска, с апартаментни топломери
- Много от потребителите се оплакаха от огромната енергия, която топлинните счетоводители са им начислили на лирата в банята. Нали според новата методика за дялово разпределение на лирите вече начисляват енергия определена по максимална специфична мощност.
- Досега мощността на лирата - дебела тръба- се приемаше 300 вата. А сега са й приписали 4-5 пъти повече. Логично е да попитаме: как го направихте? Защо не предупредихте потребителите в началото на отоплителния сезон, а ги поставихте пред свършен факт. Ако знаеха, че ще им сметнете, че лирите са грели като печки от 1,5 квт, можеха да си сложат индивидуален разпределител върху тази тръба или да се разберат със съседите да спрат подаването на топлоносител по контура, на който са навързани лирите в баните.
Има и още нещо - хората не знаят, че общият топломер в новите абонатни станции е направо един минипроцесор - следят се 10 параметъра и се помнят няколко години. Защо, мислите, втора година не ни дават никаква разпечатка? Защото ще се разбере как са дънили топлина по магистралата, без да е била необходима...
- Възможно ли е, когато голяма част от абонатите завъртят термостатните вентили и си спрат парното, защото навън е топло - да се подаде обратно информация към абонатната станция и тя да намали притока на топла вода от теца?
- При новите абонатни станции, ако външната температура е 12 градуса, абонатната станция включва автоматично отоплението. Ако повечето абонати си завъртят крана да спрат парното в своето жилище, има един отсичащ клапан, който спира подаването на топлоносител. Ако температурата навън е по-висока от 12 градуса, абонатната станция трябва автоматично да изключи подаването на топлоносител. И всичко това се отразява и запомня от общия топломер, който следи 10 параметъра.
- Тогава защо не изключват абонатните станции подаването на топлоенергия при топло време.
- Има разни хитрини. Може и някой да изключи автоматиката от незнание или нарочно. Ти си затворил горе кранчетата, но топлоносителят върти по тръби, лири и т.н. Ако автоматиката работи - трябва да спре подаването на топлоносител... Как да скрият повечето енергия, която подават на блока - тогава я пратиха в лирите в баните и в сградната инсталация.
Освен това се подиграха с хората, които изолираха жилищата си, но това никак не се отрази в сметките им. Никак - а трябваше да се регулират абонатните станции на по-ниска отопляема мощност и на изолираните апартаменти да се намали отопляемият обем.



04 Ноември 08, 14:05    Коментари (2)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1088